Jak vytvořit portfolio fotografa
Tvorba portfolia, a nejenom toho fotografického, je výzva, kterou není radno podceňovat a je dobré se ji věnovat dlouhodobě a konzistentně. Výběr fotografií do portfolia a vytváření kategorií bude ovlivňovat to, jak Vás potencionální klienti budou vnímat a jaké zakázky Vám dají, což je váš dlouhodobý cíl.
Každý umělec by měl mít své vlastní portfolio realizací, popřípadě vlastní tvorby a konceptů. Ať už v digitální nebo jakékoli jiné formě, nicméně alespoň v té digitální, protože vás může v 21. století najít opravdu kdokoliv. Bez portfolia Vás nikdo nenajme. Sice existují výjimky, ale nespoléhejte na to, že budete jednou z nich.
Cílem portfolia je co nejlépe a kvalitně prezentovat Vaše schopnosti, dovednosti, tvorbu a specializaci. Zastávám názor, že specializace v jednom odvětví je cesta k úspěchu, a ne že u každého oboru je potřeba přesah do dalších oborů nebo témat. Jako profesionální fotograf se specializací na architekturu a interiérový design chci na svém portfoliu prezentovat fotografie architektury a interiérů od architektů, studií, ateliérů a designérů. Naopak nemám zájem se prezentovat fotografiemi realit, protože primárně nehledám klienty v tomto odvětví, přestože reality fotím. Vhodnou alternativou širšího rozsahu tvorbu je vytvořit samostatné portfolio. Čímž se však nesnažím říct, že se nemáte například prezentovat například fotografiemi jídla, protože v určitém kontextu s Vaší tvorbou to může fungovat – fotograf se zaměřením na hotely a jídlo může pro své klienty představovat perfektní balíček služeb, a tak pro ně má přidanou hodnotu.
Množství fotografií může být rovněž klíčové pro Vaši prezentaci a Vaše klienty. V začátcích kariéry jsem se prezentoval širokým rozsahem a množstvím od focení portrétů, produktů a realit a je dobře si vyzkoušet různá témata a najít své hlavní téma. Nicméně jak v podnikání pokročíte, Vaše portfolio by mělo růst s Vámi a rozhodně se nesmíte bát fotografie mazat a specializovat se, mazat kategorie a přidávat nové. To, co už nedosahuje Vašich současných kvalit, nebo témata, o která už nemáte zájem, byste měli bez milosti odstranit. Rovněž musíte pečlivě vybírat, čím se prezentujete a kolik toho prezentujete. Jeden projekt na portfoliu nikoho neohromí, ale 100 fotografií na jedné stránce je zase zahlcující – to je bod, na kterém pracuji já sám, ale nakonec jsem zjistil, že 50 fotografií může být málo a jistá skupina klientů Vás odmítne pro nedostatečné množství referencí. V samostatných galeriích nebo samostatných stránkách projektu určitě prezentujte veškerou práci na daném projektu.
Portfolio pravidelně aktualizujte a obměňuje, ukažte potencionálním klientům, že fungujete. I vyhledávače jako Google si aktivit na webu všímají a mohou vás ve výsledcích vyhledávání posunout výše, protože nejste mrtvá a neudržovaná stránka. Je sice nejdůležitější být aktivní na sociálních sítích, ale portfolio, které je rok bez aktualizace, rozhodně není dobrou vizitkou.
Tvorba portfolia je běh, který nikdy zcela neskončí, protože jak se vyvíjíte, musí se vyvíjet i Vaše portfolio a tím i prezentace. Specializace a správný výběr fotografií Vám nejenom může získat lepší klienty, ale hlavně za Vámi přijdou jako za odborníkem z určitého odvětví, o které máte vy největší zájem. Portfolia pravidelně aktualizujte.
3. 1. 2022 – Fotograf architektury Jiří Alexander Bednář