Scouting – Průzkum lokace před focením

Průzkum lokace neboli scouting se dělá hlavně ve filmu, ale je velmi podstatný i pro fotografii. Pokud fotíte architekturu a interiéry, měli byste se seznámit s prostorem ještě před samotným focením.

Scouting vám umožňuje si přesněji naplánovat focení. Například tak zjistíte, jaká doba je na focení nejvhodnější. Že lobby administrativní budovy budete fotit mimo pauzu na oběd. Nebo že potřebujete prostory uklidit či budete dokonce muset domluvit focení z protější budovy, protože tak focená budova lépe vynikne.

Prohlídku raději uskutečněte s autorem stavby, aby vás s ní podrobněji seznámil a vy tak získali přehled, co je pro klienta a pro daný prostor klíčové – což se prolíná i s tvorbou příběhu. V určitých případech je dobré mít vedle architekta při prohlídce lokace i lidi z marketingu. Mohou mít již navržený marketingový plán propagace daného prostoru, tudíž vás mohou dobře nasměrovat.

Scoutingem dáváte najevo profesionalitu, jste schopni eliminovat mnohé problémy před samotným focením. Seznámíte se s prostorem a případně i zachytíte praktickou užitkovost budovy, kterou pak můžete promítnout do vašich fotografií. Celkově tak zvyšujete kvalitu finálního výstupu. Šetříte čas produkce a zvyšujete svou důvěryhodnost.

Domluvte se s klienty na předběžném průzkumu lokace, nachystejte si otázky ohledně prostoru, dělejte si fotografie prostoru – moodboard/storyboard, vytvořte si seznam úkolů, které je před focením splnit (úklid prostor, vytažení stínění, přesun nábytku, …). Využívejte aplikace, jako jsou Sun Surveyor, Sun Calc, Google Maps, Street View, Meteogram, které vám usnadní vaši práci.


20. 1. 2020 – Fotograf architektury Jiří Alexander Bednář