FAQ / Často kladené otázky


Co fotím?

Fotím vše okolo architektury – exteriéry, interiéry, rodinné domy, kancelářské budovy, byty, designové kuchyně a koupelny a tak dále. Fotím nejen pro architekty a interiérové designéry, kuchyňské a koupenové studia, ale také pro hotely, realitní kanceláře, investory, restaurace, wellness, majitele nemovitostí a vytvářím i prezentace na sdílené bydlení, prodeje a pronájmy. Dále fotím i pro dodavatele stavebních materiálů jako jsou stínící techniky, prosklení, fasády a podobně.

Fotím kdekoli na území České republiky, Evropské unii a této planety. V současné době však nejčastěji fotím architekturu a interiéry v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci, nicméně samozřejmě fotím i mimo hlavní město a krajská města, například v Národním parku Šumava jsem létal s dronem, kde se může létat pouze s povolením.


Jak rychle můžeme focení naplánovat?

Základem je osobní/virtuální schůzka a seznámení se s vámi a celým projektem. Plánuje se dny až týdny dopředu (výjimečně měsíce), protože je potřeba se domluvit na všech podrobnostech, počkat na ideální počasí nebo vyřídit povolení k létání s dronem. Ideální je i návštěva lokace před focením. Také záleží nejen na zadání projektu a počasí, ale i na rozsahu focení a následné prezentaci fotografií a publikaci v médiích. Součástí je i diskuse nad rozsahem focení a rozpočtem na focení.


Délka samotného focení?

Focení trvá minimálně v jednotkách hodin, pokud se kupříkladu fotí nový byt, ale mám raději, pokud si na focení projektu vyhradíte celý den. Mám tak možnost projekt zachytit v tom nejlepším světle, nebo mám dostatek času na inscenaci scén v prostoru nebo organizaci prostoru. A není výjimkou, že se na lokaci několikrát vrátím, abych zachytil ten správný moment. V jeden den je možné fotit až 16 hodin. Celé focení se skládá ze scoutingu, tvorby shot listu, úklidu, focení, vrácení věcí zpět na své místo.


Kolik vznikne fotografií za jeden den?

Zpravidla pro architekty a interiérové designéry může vzniknout až 25 upravených a odevzdaných fotografií z jednoho foto dne (8 hodin). Je však těžké rozsah používat takto obecně, každý projekt je jiný, každý klient je jiný, a tak může vzniknout i jen 8 fotografií, nebo naopak 50. To už záleží na vašich požadavcích.


Kdy budou fotografie hotové?

Bězná doba odevzdání hotových fotografií je 14 dní. V případě většího množství objednaných fotografií nebo náročnosti zpracování se doba může prodloužit až na 30 dní – prodloužení doby bude oznámeno před začátkem zpracování. V případě zájmu o dodání hotových fotografií dříve jak do 14 dní je cena navýšena o 7 % za každý den z rozdílu mezi 14 dny a požadovaným dnem dodání.


Předávání fotografií

Digitálně přes uložiště, například Dropbox. Fotografie fyzicky přes CD, USB Flash disk a tak dále nepředávám.


Co následuje po dokončení focení?

Dostanete archiv vybraných fotografií, z nichž můžeme společně vybrat ty nejlepší pro vaše účely. Vybrané fotografie podstoupí úpravy v Adobe Photoshop a následně je najdete ve stejném archivu v nejvyšší možné kvalitě pro web i tisk. Součástí muže být i Social Media Pack, v němž dostanete připravené fotografie pro sociální sítě Facebook, Instagram, Twitter a LinkedIn. Můžeme se domluvit i na speciálních parametrech. Společně s fotografiemi budete mít dále přístup i k archivu neupravených fotografií, které si můžete dodatečně objednat. Samozřejmostí je podpora v případě, že potřebujete fotografie upravit pro specifický účel.


Dron a výškové fotografie

V rámci České republiky a členských států EU je možné váš projekt vyfotit z dronu. Jsem certifikovaný provozovatel a mám licenci k leteckým pracím.

V oblastech omezených nebo zakázaných pro lety dronu je možné fotit z výšky maximálně 8m nad zemí pomocí stativu.
Jaká je cena fotografií

Cena focení architektury, interiérů a fotografií z dronu je založena na rozsahu zakázky, licence a sdílení ceny. Napište mi nebo zavolejte pro získání orientační ceny. Fotím projekty v nižších tisících i ve vyšších desítkách tisíc korun.


Licence

K fotografiím dostáváte licenci k užívání díla (fotografií). Licence zaručuje časově neomezené a celosvětové užívání fotografií. Licence vám však nedává právo fotografie poskytovat třetím stranám k jejich prezentaci, například obchodním partnerům, právnickým i fyzickým osobám (stavební firma, dodavatel interiérové designu, výrobce nábytku, výrobce fasád a podobně), které se podíleli na fotografovaném projektu. Každá třetí strana si může licenci k užití zakoupit, nebo si objednavatel focení může zakoupit více licencí. Licence zahrnuje propagaci v médiích, ta nepotřebují žádnou licenci navíc.


Co je to sdílení ceny?

Sdílení ceny fotografií v praxi znamená, že se na celý projekt může dát licence i dalším stranám, čímž se významně sníží cena, kterou výsledně zaplatíte. Společně nabídneme možnost využívat upravené fotografie například výrobcům stínění, osvětlení, podlah, dveří, designérů nábytku, architektům, interiérových designérům, zahradním designérům a dalším, kteří se podíleli na projektu a rádi by si zařadili fotografie do portfolia.


Jde pouze o reprezentativní příklady! Přesnou cenu je možné stanovit na základě provahy Vašeho projektu po konzultaci.

Standardní cena – Typický projekt focení architektury: 24 fotografií


Sdílení ceny (2 zájemci) – Typický projekt focení architektury: 24 fotografií
Sdílení ceny (4 zájemci) – Typický projekt focení architektury: 24 fotografií


K jakým účelům můžete fotografie použít?

Zakoupením fotografií dostáváte licenci k užívání díla. Odevzdané fotografie jsou určeny k vaší prezentaci. Používat je můžete k propagaci na sociálních sítích, posílat do soutěží, umístit na velkou reklamní plochu, publikovat v časopisech, brožurách a na internetu. Rozhodně si fotografie neschovávejte v šuplíku, ukažte svůj projekt světu. Nicméně musíte mít na paměti, že je nesmíte užívat v rozporu s dobrými mravy dle občanského zákoníku.


Kolik stojí doprava na místo focení?

V České republice je doprava zdarma. Mimo Českou republiku si účtuji 7 Kč/km. V případě návštěvy projektu před focením si účtuji 7 Kč/km.


Krádež fotografií


Faktury

Při spolupráci na prvním projektu je vystavena faktura na 50 % odhadované ceny projektu a ta musí být zaplacena nejpozději den před focením. Při další spolupráci je vystavována faktura po odevzdání a schválení fotografií, nebo měsíčně.

Fotografie musí být vybrány zadavatelem nejpozději do 30 dní od doručení náhledu, jinak bude vystavena faktura na zbylých odhadovaných 50 % ceny projektu, nebo bude vystavena faktura na celou odhadovanou částku. Samozřejmě budou fotografie upraveny, po dodání výběru zadavatelem.

Vystavené faktury jsou splatné do 10 dní, pokud není stanoveno jinak. Pokud nebudou vystavené faktury splaceny do 10 dní, není li stanoveno jinak, je postupováno dle platné legislativy.


Nespokojenost s výsledkem

Upravené fotografie jsou zaslány ke konzultaci a máte možnost se k nim vyjádřit a zadat dodatečné úpravy. K dispozici máte 2 revize.

Pokud se nebudete účastnit (Vy, nebo Váš zástupce) focení, nemáte právo na zrušení zakázky z důvodu nespokojenosti s množstvím fotografií, zvolenými úhly záběru, protože mi nikdo neřekl, kde mám umístit foťák.
Jsou vždy všechny fotografie upravovány?

Ano, veškeré objednané a odevzdané fotografie jsou precizně upraveny. Řeší se i detaily, které na fotografiích být nemají a je potřeba je "vyfotošopovat". Pracuje se i s velkými montážemi, jako je výměna oblohy, cest, změna barev materiálů a další.


Můžete si fotografie sami upravovat?

Fotografie odevzdávám upravené a není potřeba je dál upravovat. Také neodevzdávám neupravené fotografie nebo RAWy. Neupravené fotografie není možné publikovat.


Focení a počasí

Zde záleží na zadání projektu. Pro architekty fotím kdykoliv, a to i za špatného počasí. Ale výrobce fasád potřebuje fotografie za perfektního počasí, a tak se mohou termíny měnit. Pak je tu třetí strana, a to majitel/investor/nájemce, u kterého se fotí a je třeba vzít v potaz i jeho flexibilitu. Prostory se často musí předem připravovat a změna data focení na poslední chvíli může být problém.


Co je mediální servis?

Správná prezentace projektu je nezbytná. Proto se jako fotograf architektury a interiérů zaměřuji i na jejich prezentaci v médiích. Spolupracuji s relevantními českými i zahraničními médii, která se specializují na architekturu, design, materiály, stavební činnost a další, díky nimž se vaše projekty spolehlivě dostanou k cílové skupině.


Co je scouting?

Scouting vám umožňuje si přesněji naplánovat focení. Například tak zjistíte, jaká doba je na focení nejvhodnější. Že lobby administrativní budovy budete fotit mimo pauzu na oběd. Nebo že potřebujete prostory uklidit či budete dokonce muset domluvit focení z protější budovy, protože tak focená budova lépe vynikne.
Komunikace konečného vizuálu s klientem

Komunikace toho jaka je predstava klienta a co chce


Kam chodím na kafe aneb kde mě nejčastěji zastihnete?

Nacházím se převážné v Brně, ale cestuji po celé České republice, kde cvakám architekturu. Projekty v zahraničí jsou také samozřejmostí. Rozhodně se musíme potkat nad šálkem dobré kávy v Mezzanine Café v Brně na Úvoze, kde můžeme probrat naši spolupráci. Nebo je to pro vás daleko? Nevadí, rád poznám i vaše místní kavárny.
Všechna práva vyhrazena © 2014-2024 Jiří Alexander Bednář